Alkohol najczęstszą przyczyna uzależnień

Szacunki wykazują, iż substancją, od której najczęściej uzależnieni są ludzie, jest alkohol. Wyprzedza on szereg innych substancji, plasując się na niechlubnym pierwszym miejscu.

Problem ten znany jest już od wielu lat. Pomimo edukacji oraz wielu akcji promujących trzeźwość w dalszym ciągu wiele osób pozostaje silnie uzależnionych od alkoholu. Liczba borykających się z tego rodzaju nałogiem z roku na rok wzrasta. Powody, przez jakie ludzie coraz częściej sięgają po alkohol są różne. Często w ten sposób rozładowujemy stres, wpadając w błędne koło coraz częstszego picia. Nadużywanie tego rodzaju trunków jest prostą drogą do powstania mnóstwa problemów również zdrowotnych. Osoba nadużywająca alkoholu często krzywdzi swoich najbliższych. Dzisiaj na szczęście można liczyć na przeróżne grupy wsparcia czy profesjonalnie zorganizowane odwyki pozwalające powrócić do normalnego życia.

Na co wpływa nadużywanie alkoholu

W pierwszej kolejności znacząco degraduje nasze zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Kolejnym narządem, jaki ulega uszkodzeniu, jest wątroba. Przez częste picie alkoholicy przyczyniają się do nadmiernego obciążania tego organu oraz jego szybszego uszkodzenia. Wieloletnie nadużywanie alkoholu znacząco przyczynia się do innych przykrych sytuacji. Zdrowie alkoholika w szybkim tempie ulega pogorszeniu. To uzależnienie niszczy również wszelkie relacje międzyludzkie. Każdy z nas wie jakim dużym ciężarem dla innych jest osoba niemająca umiaru w piciu. Szczególnie odbija się to na najbliższej rodzinie alkoholika. Ciągły stan upojenia przyczynia się do szeregu negatywnych zdarzeń. Częstym wynikiem jest strata pracy odwrócenie się znajomych czy najbliższej rodziny od alkoholika. To uzależnienie jest bardzo powszechnym zdarzeniem ciągle rosnącym w siłę pomimo wszelkich starań z naszej strony.

Kto cierpi razem z uzależnionym?

Odpowiedź na to pytanie nigdy nie jest uniwersalna. Wszystko zależy od danej sytuacji. Najczęściej odbija się to na wszystkich najbliższych oraz sąsiadach uzależnionego. Nadmierne pogorszenie stanu zdrowia jest niejedynym problemem. Przez to uzależnienie często rodzi się agresja lub przemoc w stosunku do innych. Dzisiaj alkohol często dominuje wieloma osobami, które podporządkowują mu całe swoje życie. Przez to osoba ma ze sobą wielki problem, wpływając na całą społeczność, a zwłaszcza na ludzi żyjących blisko niej.

Odbiór uzależnionego przez społeczeństwo

Alkoholizm jest chorobą przynoszącą całej rodzinie wstyd. Osoba uzależniona przyczynia się do wyrządzania szeregu szkód w społeczeństwie. Za taki stan rzeczy obywatele obwiniają Państwo, którego funkcjonowanie przygniata wielu z nich. W dalszym ciągu najczęściej jednak kluczowym powodem są problemy osobiste. Wielu ludzi alkoholizm odbiera jako oznakę słabości, przez co ten problem potępiany jest przez społeczeństwo. Pozbycie się uzależnienia zależy tylko od alkoholika. Gdy nie ma woli wyjścia z nałogu, wizyty w specjalnych placówkach również mogą okazać się bezskuteczne. Uzależnienie jest problemem, który musi dźwigać wiele najbliższych osób uzależnionego.

Jak walczymy z alkoholizmem

Aktualnie istnieje wiele grup wsparcia telefonu zaufania, anonimowych spotkań. Istnieją placówki, gdzie odbywa się kompleksowe detoksy alkoholowe i odwyki. Uzależnienie alkoholowe bardzo negatywnie wpływa na najbliższe osoby żyjące najbliżej uzależnionego, dlatego też przykłada się dużą uwagę do zniwelowania tego problemu. Próby walki jakie, są aktualnie podejmowane, są doceniane i niejednokrotnie wykorzystywane jako ostatnia deska ratunku. Najważniejszą kwestią jest chęć wyjścia z nałogu samego chorego. Z pewnością będziemy chcieli pozbyć się problemu, jeśli dostrzeżemy jak destrukcyjnie działa na nasze życie.