Aktualnie mamy dostęp praktycznie do wszystkiego. Ten dobrobyt niesie ze sobą również wiele złego. Każdy produkt jest dla ludzi, jednak koniecznie trzeba zachować umiar we wszystkim. Zgubne jest dla człowieka, gdy taki umiar straci. W szczególności tyczy się to alkoholu. Pomimo wszelkich akcji promocyjnych ludzie wciąż spożywają go w nadmiernych ilościach. Wszelkie trunki wkomponowały się w naszą kulturę. Dostępne w każdym sklepie spożywane na wszelkich imprezach. Używka ta jest popularnym typem rozrywki dla większości z nas. Istnieje więc duże ryzyko nadużywania alkoholu. Jeśli trwa to długi czas, spowoduje nieodwracalne zmiany w mózgu oraz liczne choroby. Dlatego coraz większy nacisk społeczeństwo kładzie na detoks alkoholowy. Częściowo pomaga on w terapii, oczyszczając organizm ze szkodliwych toksyn. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy takowy detoks alkoholowy jest?


Detoks czym on jest i na czym polega?

Należy pamiętać, iż stosowanie detoksu alkoholowego jest jedynie początkiem terapii. Osoba, która ma problem z zaprzestaniem picia, zostaje poddana kompleksowej detoksykacji organizmu. Trwa ona kilka dni i pomaga usunąć wszelkie szkodliwe związki z krwi. Niezbędne substancje farmakologiczne podawane są dożylnie w postaci kroplówek. Takie oczyszczanie organizmu powinno trwać odpowiednią ilość czasu. Jego długość szacują specjaliści i zależy to on stanu, w jakim pacjent się znajduje. W tym okresie osoba poddawana detoksowi powoli zacznie odzwyczajać się od spożywania alkoholu w nadmiernych ilościach. W wypadku gdy dany pacjent spożywa alkohol od wielu lat zbyt krótka kuracja naraziłaby go na groźne powikłania. Dlatego tak ważny jest kontakt ze specjalistą.

Zespół abstynencyjny

Jest następstwem detoksykacji. Osoba, która odstawiła substancję, którą spożywała w dużych ilościach zapewne będzie borykać się przez pewien czas z zespołem abstynencji. Organizm musi bowiem przyzwyczaić się na nowo do stanu związanego z brakiem alkoholu. W czasie trwania tego okresu mogą pojawić się takie objawy jak ból głowy, bezsenność, uczucie niepokoju, bóle mięśni, problem z ciśnieniem czy zaburzenia osobowości. Wcześniej wymienione objawy występują u większości osób odstawiających substancję, od której są uzależnieni. Dodatkowo mogą występować problemy z układem krążenia lub układem trawiennym. Dlatego tak ważne jest przeprowadzanie procesu detoksu pod czujnym okiem specjalisty. Podczas procesu najważniejsza jest bowiem zmiana toku myślenia pacjenta w taki sposób, by nie sięgnął już więcej po alkohol.Alkoholizm jest w dalszym ciągu jedną z najczęstszych chorób. Cały proces oczyszczania organizmu, muszą monitorować specjaliści z doświadczeniem, gdyż pacjent może mieć wpływ na wszystkie bodźce podczas jego trwania. Na początku bardzo często występuje rozdrażnienie. Jest to efekt braku alkoholu. Warto przebrnąć przez terapię i podjąć walkę o nowe znacznie lepsze życie.